پرینترهای بانکی ، چک و دفترچه

مروری بر انواع پرینترهای تالی داسکام آلمان

مروری بر انواع پرینترهای تالی داسکام آلمان

تالی داسکام ( Tally Dascom ) یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پرینترهای سوزنی، حرارتی و کارت پرینتر در دنیا می باشد که دفتر مرکزی آن در آلمان مستقر می باشد. این کمپانی که تا قبل از سال 2009 با نام TallyGenicom شناخته می شد، بیش از 35 سال است که در ایران نیز فعال بوده و توسط نماینده انحصاری خود ، شرکت واریان ، نسبت به فروش و ارائه خدمات پس از فروش کالاهای خود در ایران اقدام نموده است.

کمپانی تالی داسکام پرینترهای خود را در دسته های زیر تولید می کند:

  1. پرینتر سوزنی ( 80 ستون و 136 ستون و همچنین پسبوک پرینتر که عموماً جهت انجام امور بانکی استفاده می وشد )
  2. پرینتر حرارتی ( لیبل پرینتر و فیش پرینتر )
  3. پرینتر کارت 

در این مقاله پرینترهای تالی داسکام را معرفی خواهیم نمود.

 

پرینتر سوزنی

به پرینترهایی گفته میشود که از مکانیزم ضربه جهت چاپ استفاده می کنند. این پرینترها عموماً صدای زیادی دارند اما ویژگی اصلی آن‌ها ارائه چاپی مطمئن و غیرقابل جعل (پاک شدن و دست‌کاری) است. همچنین این نوع پرینترها تنها نوعی از چاپگر می باشند که قابلیت چاپ بر روی دفترچه‌ها، برگه‌های چند نسخه‌ای، کاغذهای بهم‌پیوسته و کاغذهای سنگین و ضخیم را دارد، ضمن اینکه هزینه‌های بسیار پایین پرینتر سوزنی آن‌ها را محبوب شرکت‌های توزیع و پخش کرده است. به همین دلیل در دنیا خواهان زیادی دارد. کمپانی تالی داسکام نیز کماکان در حال تحقیق ، توسعه و تولید این نوع پرینترها می باشد. صدای کمتر ، سرعت بیشتر و قابلیت استفاده از آن ها در کلیه سیستم عامل های ویندوز ( حتی ویندوز 11 ) ، لینوکس و MacOS از ویژگی های پرینترهای سوزنی تالی داسکام می باشد.

پرینترهای سوزنی عموماً به سه نوع تقسیم می شوند.

پرینتر سوزنی A4 یا 80 ستونی

پرینترهایی هستند که علاوه بر ویژگی‌های ذکر شده در بالا، امکان چاپ برروی کاغذهای بهم‌پیوسته و کامپیوتری یا کاربنلس را دارند. نهایت عرض کاغذی که در این نوع پرینترها قابل استفاده است ، A4 یا 80 ستونی می باشد. 

پرینترهای سوزنی تالی داسکام مدل ها 1125 ، 1125+ یا 1145 و 1140 از این نوع پرینترها هستند. در حال حاضر از این نوع پرینترها بیشتر جهت چاپ انواع قبوض مانند قبض‌های توزین و باسکول، نسخه‌های خدمات درمانی، فاکتور و صورتحساب در حجم کم استفاده می شود.

پرینتر سوزنی A3 یا 136 ستونی

این نوع پرینترها همانند پرینترهای 80 ستونی هستند با این تفاوت که نهایت عرض کاغذ قابل استفده در آن‌ها بیشتر از پرینترهای 80 ستونی بوده و حداکثر تا سایز  A3 یا 136 ستون است.

پرینترهای سوزنی تالی داسکام مدل های 2260/2260+ ، 2265+ و 2280+ از این نوع پرینترها هستند، که عموماً برای چاپ انواع دفترچه های بیمه و خدمات درمانی، صورتحساب‌های بانکی و فاکتورها را در حجم متوسط و زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند

پسبوک پرینترها

این نوع پرینترها برخلاف پرینترهای قبلی قابلیت استفاده از کاغذهای بهم‌پیوسته را ندارند، اما بجای آن، امکان چاپ برروی انواع دفترچه‌ها مانند شناسنامه‌ و گذرنامه‌ها را دارند. این پرینترها علاوه موارد ذکر شده به عنوان پرینتر بانکی یا پرینتر تحویلداری نیز شناخته می شوند چرا که عموماً در بانک ها و جهت انجام امور بانکی مورد استفاده قرار می گیرند. شرکت ها و سازمان ها نیز در امور مالی خود، جهت چاپ چک، چاپ اسناد بانکی مانند فیش های واریز/برداشت و ساتنا/پایا از این نوع پرینترها استفاده می کنند.

 

پرینتر بسیار قدرتمند تالی داسکام مدل T5040 نیز در این دسته قرار می گیرد. این پرینتر با توجه به ساختار بسیار قدرتمندی که دارد از خرابی و خطای بسیار کمی در مقایسه با سایر پرینترهای پسبوک برخوردار است که آن را یک سر و گردن بالاتر قرار داده است. طراحی بسیار دقیق آن، عملاً خرابی چاپ را به صفر رسانده است. ضمن اینکه با سرعت 600 کاراکتر در ثانیه از سرعت عمل بسیار خوبی برخوردار است.

همچنین پرینترهای تالی داسکام مدل 5130 و مدل های آسیایی آن با نام تالی سان TS5050 و تالی سان 5160 نیز در این دسته قرار می گیرند.

عکس (3)

پرینترهای حرارتی و لیبل پرینتر

پرینترهای حرارتی به پرینترهایی گفته می شود که از مکانیزم حرارت جهت چاپ استفاده می کنند. این حرارت به وسیله پرینت‌هد حرارتی ایجاد شده و می تواند بصورت مستقیم برروی رول های حرارتی و یا بصورت غیرمستقیم و به واسطه‌ی ریبون برروی انواع لیبل‌ها مانند لیبل کاغذی، لیبل PVC، لیبل متالایز، لیبل دم موشی و .... عمل چاپ را انجام دهد.

لیبل پرینترها

پرینترهایی که قابلیت چاپ برروی رول‌های لیبل و برچسب را دارند، لیبل پرینتر می گویند. این پرینترها کاربردهای فراوانی دارند و همانگونه که پیشتر ذکر شد، قابلیت چاپ مستقیم و غیرمستقیم را دارند. قلب یک لیبل پرینتر را پرینت هد حرارتی آن تشکیل می دهد که هرچه از کیفیت ساخت بهتری برخوردار باشد، عمر بیشتری خواهد داشت. ضمن اینکه مغز آن نیز بورد کنترلر آن می باشد که چنانچه طراحی مناسبی داشته باشد، کاربر خود را با کمترین خرابی برد روبرو می کند. پرینت‌هد گرمایی آنها در دو دقت چاپ اصلی 203dpi و 300dpi طراحی می شوند و که در هنگام ساخت در کارخانه برروی دستگاه قرار می گیرند. لیبل پرینترهای 203dpi برای چاپ انواع لیبل‌ها در سایز متوسط و بزرگ ،و همچنین لییل پرینترهای 300dpi برای چاپ انواع بارکد و متن بر روی لیبل‌های کوچک و خیلی کوچک استفاده می شوند.

لیبل پرینترها از نظر نوع کاربرد به سه دسته تقسیم می شوند

لیبل پرینتر رومیزی

پرینترهایی هستند که جهت چاپ برچسب در تیراژ کم و متوسط استفاده می شوند. طبیعی است که هرچه قیمت لیبل پرینتر ارزان تر باشد، کیفیت ساخت آن و قدرت پرینت‌هد گرمایی آن کمتر است. این نوع پرینترها بیشتر برای استفاده در ادارات، فروشگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها مناسب است. 

لیبل پرینترهای تالی داسکام دو مدل اصلی زیر تولید می شوند:

  • تالی داسکام مدل DL210 که از پرینت‌هد گرمایی 203dpi بهره مند است.
  • تالی داسکام مدل DL310 که از پرینت‌هد گرمایی 300dpi بهره مند است.

مدلی دیگری نیز بنام DP-443/2B تولید می شود که با بهره گیری از حداقل استانداردهای اروپایی ، از قیمت کمتری برخوردار می باشد.

لیبل پرینتر صنعتی

این نوع پرینترها معمولاً ظاهر بزرگتری دارند و لزوماً جنس بدنه آن‌ها از بهترین نوع پلاستیک یا آلومینیوم ساخته می شود. این مدل مقاومت زیادی در برابر گردوخاک دارد و برای استفاده در محیط‌های کارگاهی و صنعتی بسیار مناسب است. ضمن آنکه نمی شود از سرعت بالای این پرینترها بسادگی عبور کرد که خود نشاندهنده‌ی آن است که این پرینترها برای چاپ لیبل در تیراژ زیاد طراحی شده اند.

مدل DL820، مدلی است که تالی داسکام آن‌را دسته‌ی لیبل پرینترهای صنعتی قرار داده است. این پرینتر علاوه بر طراحی بسیار زیاد و دقیقی که دارد از سرعت بسیار بالایی ( 20 سانتیمتر در ثانیه ) نیز برخوردار است.

لیبل پرینتر همراه

به پرینترهای کوچکی گفته می‌شود که قابل‌حمل هستند و بعضاً قابلیت الصاق به کمر کاربر را دارند. توجه داشته باشید که این نوع پرینترها با فیش پرینترهای همراه متفاوت هستند. هرچند که از فیش پرینترهای همراه هم میشود به عنوان لیبل پرینتر همراه استفاده نمود اما اساساً کار درستی نیست و مشکلات زیادی را برای کاربر آن به وجود می آورد. تفاوت اصلی لیبل پرینترهای همراه با فیش پرینترهای همراه در سنسور لیبل آن‌ها است. این سنسور صرفاً در لیبل پرینترهای همراه وجود دارد.

مدل DP230L در این گروه قرار می گیرد. این پرینتر همراه از پورت های بلوتوث و USB جهت دریافت اطلاعات استفاده می کنند و مدل DP230L تنها مدلی است که کاربر آن می تواند با انجام تغییرات در تنظیمات آن ، پرینتر را تبدیل به فیش پرینتر همراه و یا لیبل پرینتر همراه نماید که در نوع خودش بینظیر است.

فیش پرینتر

همانگونه که از نامشان پیداست، این نوع پرینترها جهت چاپ فیش و رسید مورد استفاده قرار میگیرند. مکانیزم چاپ آن ها حرارتی بوده اما با توجه به ماهیت کاربردی آن‌ها، صرفاً از مکانیزم چاپ حرارتی‌مستقیم استفاده می کنند. بنابراین صرفاً رول ها حرارتی قابل استفاده هستند. یک فیش پرینتر خوب باید از پرینت‌هد گرمایی قدرتمندی برخوردار باشد چرا که در این نوع پرینترها، رول کاغذ با پرینت‌هد در تماس مستقیم است و منجر به کاهش عمر پرینت‌هد هر دستگاهی می شود.

مدل های CP-Q5U ، CP-Q5UN و CP-Q5UNW در این دسته قرار می گیرند.

کارت پرینتر

کارت پرینترها نیز در همانند لیبل پرینترها بر اساس حجم کار تقسیم بندی می شوند. مشخصاً این نوع پرینترها جهت چاپ کارت استفاده می شوند. کارت عابربانک ، کارت بیمه ، کارت حضور و غیاب ، کارت دانشجویی و.... مثال هایی از کاربردهای این نوع پرینترها می باشد. آن ها نیز از دو مکانیزم چاپ‌مستقیم و چاپ انتقالی استفاده می کنند. 

تالی داسکام تولیدکننده مدل های DC2300 ، DC3300 و DC7600 است. این مدل‌ها اولین بار در سال 2017 تولید شده و تالی داسکام موفق شده در ابتدای سال 2022، بیش از 35% بازار انگلستان، 45% بازار اروپا و 30% بازار بزرگ چین را تصاحب کرده و پیشبینی می کند تا آخر سال 2022 میلادی سهم خودش را از بازار چین به عدد 50% برساند که در نوع خود بینظیر است

شرکت واریان نماینده انحصاری تالی داسکام در ایران

شرکت واریان در سال 1364 تاسیس شده و از سال 1365 به عنوان نماینده انحصاری تالی داسکام در ایران فعالیت می کند. کلیه پرینترهای تالی داسکام از 12 تا 36 ماه توسط اینشرکت گارانتی شده و 10 سال خدمات پس از فروش برای آن‌ها در سراسر ایران ارائه می‌گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توایند به وب سایت www.varianme.com مراجعه نمایید.