پرینترهای سوزنی پرسرعت و خطی

معرفی پرینتر سوزنی و کاربردهای آن

معرفی پرینتر سوزنی و کاربردهای آن

پرینتر سوزنی ، چاپگری است که از مکانیزم ضربه برای چاپ استفاده می کند. بدین صورت که پرینت هد شامل چندین سوزن ( پین ) می باشد که بصورت ماتریس کنار یکدگیر قرار گرفته و هرجا که نیاز به چاپ باشد ، با سرعت و به شدت به ریبون پرینت ضربه زده و در نتیجه ی آن ، چاپ صورت می گیرد. از قرار گرفتن اثرات ضربه (چاپ یک نقطه سیاه) در کنار یکدیگر ، یک کاراکتر چاپ شده به وجود می آید.

پرینتر چاپ چک تالی 5040

برخی از کاربردهای انواع پرینتر سوزنی

پرینتر سوزنی به دلیل هزینه چاپ فوق العاده پایینشان محبوبیت فوق العاده ای در صنایع ، ادارجات و حتی کاربری های خانگی ، مخصوصاً در دهه های 70 ، 80 و 90 میلادی ، داشتند.
امروز با گسترش پرینترهای لیزری ، موارد مصرف پرینتر سوزنی کمتر شده است ، اما به دلیل هزینه چاپ پایین این نوع پرینتر ها و کاربرد امنیتی پرینتر سوزنی ، همچنان جایگاه خود را در صنایع، ادارجات، بانک ها ، داروخانه ها ، شرکت های پخش و... حفظ کرده اند. همانطور که گفته شد در پرینترهای سوزنی ، اثر ضربه بر روی ربیون ، چاپ را به وجود می آورد. این ضربه جوهر ریبون را به تار و پود و نسوج کاغذ برده و امکان تقلب را به صفر میرساند. حال آن که در پرینتر های لیزری ، تونر بر روی کاغذ پخته می شود و به سادگی و با یک جسم تیز ، می توان آن را از روی کاغذ پاک کرد.

یکی از مزایای بارز استفاده از پرینتر سوزنی ، هزینه جاری فوق العاده پایین آن هاست. در مقایسه با پرینترهای لیزری که 7 مرحله چاپ را طی می کنند ، در پرینترهای سوزنی ، فقط 2 مرحله چاپ وجود دارد. در نتیجه امکان خرابی آن ها بسیار بسیار کمتر از یک پرینتر لیزری است. کما اینکه کارتریج پرینتر سوزنی ، ریبون است که آن را می شود با قیمت فوق العاده پایین در مقایسه با کارتریج پرینترهای لیزری ، تهیه نمود. ناگفته نماند که یک پرینتر لیزری نمی تواند بدون کارتریج کار کند ، در صورتی که پرینتر سوزنی می تواند بدون کارتریج کار کند. یکی از موارد استفاده از پرینتر سوزنی بدون کارتریج ، چاپ فیش های محرمانه است !
از دیگر کاربردهای رایج این پرینتر ، می توان به پرینت همزمان چند نسخه ای اشاره کرد. بدین صورت که چنانچه از کاغذ کاربن برای چاپ استفاده شود ، اثر ضربه بر روی آن کاغذ منجر به چاپ بر روی کاغذ پشتی آن می شود. این راهکار باعث می شود که همواره نسخه های کپی شده توسط پرینتر سوزنی ، ذاتاً برابر اصل باشد. به همین دلیل در تمامی بانک های دنیا ، از پرینترهای سوزنی با نام پرینتر تحویلداری استفاده می شود.
نهایتاً قدرت ، استقامت و دوام بالای پرینتر سوزنی در مقایسه با پرینتر لیزری ، منتج به استفاده از این پرینتر ها در محیط های صنعتی و جاهایی که به حداقل نظارت انسانی نیاز دارد ، شده است.

برخی از کاربردهای پرینترهای سوزنی به شرح زیر می باشد:

  1. امور بانکی و تحویلداری
  2. چاپ چک و انجام امور مالی
  3. چاپ فاکتور ( خصوصاً در شرکت های پخش که روزانه حجم زیادی فاکتور صادر می کنند )
  4. صدور انواع فیش های بانکی
  5. نسخه زن در داروخانه ها و بیمارستان ها
  6. صدور قبض های باسکول
  7. چاپ فیش های محرمانه ( شامل فیش حقوقی )
  8. صدور حواله های انبار
  9. ......

برخی مدل های خاص پرینترهای سوزنی ، به عنوان پرینتر چک و پرفراژ چک مانند پرینتر تالی داسکام T5040 یا به اختصاری پرینتر تالی 5040 و تالی داسکام 5130 استفاده نمایید.


اما مزایای دیگر پرینتر های سوزنی چیست ؟

کیفیت چاپ

کیفیت چاپ پرینترهای سوزنی ، بر اساس تعداد سوزن ها ( پین ) مشخص می شود. پرینتر های سوزنی در دو دسته پرینترهای سوزنی 9-Pin و پرینتر های سوزنی 24-Pin تولید می شوند.

تصویری که از چاپ یک پرینتر سوزنی در ذهن مخاطب ایجاد میشود یک چاپ کامپیوتر با کیفیت پایین است ! اما امروزه با پیشرفته تکنولوژی کلیه پرینترهای سوزنی تالی داسکام کیفیت چاپ 360x360dpi را ارائه میدهند که در مقایسه با پرینتر لیزری بسیار مشابه است!
برای مثال یک پرینتر سوزنی 24-پین تالی 1145 ، می تواند کیفیت چاپ فوق العاده بالایی را با سرعت 450 کاراکتر در ثانیه ارائه دهید که در نوع خودش کم نظیر است.


پرینتر سوزنی تالی


پرینتر سوزنی تالی 1145 ، دارای عمر ریبونی معادل 9 میلیون کاراکتر است که از رقبای خودش به مراتب بیشتر می باشد.

هزینه چاپ در پرینتر سوزنی

تنها مصرفی این پرینتر ها ، ریبون آن ها می باشد که بر خلاف پرینتر های لیزری که تونرشان به اتمام میرسد ، ریبون این پرینتر ها پس از مدت زمانی طولانی ، جوهر خود را از دست داده و اثر چاپشان کمرنگ و کمرنگ تر می شود. در مقایسه ریبون یک پرینتر سوزنی بسیار ارزان تر از تونر کارتریج یک پرینتر لیزری است.

سرعت چاپ چاپگر سوزنی

سرعت در پرینتر های سوزنی معقوله ای است که با کیفیت چاپ رابطه عکس دارد. بدین صورت که هرچه کیفیت بیشتری مدنظر باشد ، سرعت پرینتر کمتر می شود. اما نکته حائز اهمیت آن است که در بیشترین سرعت هم کیفیت چاپ قابل قبول است. سرعت پرینترهای سوزنی 80 ستونی نهایتاً تا 450 کاراکتر در ثانیه و سرعت پرینتر سوزنی 136 ستونی ، تا 1000 کاراکتر در ثانیه می باشد. ضمن اینکه در کنار پرینترهای سوزنی ، پرینتر خطی وجود دارد که می تواند با سرعت 2000 خط در دقیقه چاپ نماید که در نوع خودش بی نظیر است !

طول عمر پرینتر سوزنی

طول عمر این پرینتر ها در مقایسه با حجم کاریشان ، بسیار بالا و مفید است. همانگونه که گفته شد از این پرینتر ها می توان در محیط های صنعتی ، به راحتی استفاده نمود.

دسته بندی پرینترهای سوزنی تالی داسکام

  پرینتر سوزنی 80 ستونی ( A4 ) پرینتر سوزنی 136 ستونی ( A3 ) پرینتر بانکی / چاپ جک / پسبوک
  Tally Dascom 1125 Tally Dascom 1145 Tally Sun TS2260 Tally Genicom 2265+ Tally Dascom 2280+ Tally T5040 Tally Sun TS5050 Tally Dascom 5130P / TS5160
سرعت چاپ 350cps 450cps 680cps 900cps 1000cps 600cps 600cps 600cps
پورت ها USB + Parallel + Serial USB + Parallel USB + Parallel + LAN Parallel + LAN Parallel + LAN USB + Parallel + Serial USB + Parallel + Serial USB + Parallel + Serial
سیستم عامل ها Windows 11 , 10 , 8.1 , 8 , 7 , Vista , XP , Mac OS , Linux
دقت چاپ 360x360dpi