پرینترهای حرارتی و لیبل زن

لیبل پرینتر صنعتی و کاربردهای آن

لیبل پرینتر صنعتی و کاربردهای آن

لیبل پرینتر صنعتی یکی از انواع دستگاه‌های لیبل زن محسوب می‌شود. همانطور که از نام آن مشخص است، این دستگاه در فرایند بسته‌بندی‌ و علامت گذاری تجهیزات صنعتی کاربرد دارد. به دلیل اهمیت و ضرورت این دستگاه در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها در ادامه این مطلب به معرفی پرینتر لیبل زن صنعتی پرداخته شده است.

لیبل پرینتر صنعتی چیست؟

لیبل پرینتر صنعتی از جمله تجهیزات کاربردی در صنعت است که کلیه کارگاه‌ها و کارخانه‌ها، برای علامت‌گذاری کالاهای خود به آن نیاز دارند. این دستگاه که با نام‌های دیگری همچون پرینتر لیبل زن، چاپگر لیبل صنعتی، پرینتر حرارتی صنعتی ، بارکد پرینتر و… شناخته می‌شود فرایند ثبت مشخصات کالا را تسریع می‌بخشد. به همین دلیل در کارخانه‌ها و کارگاه‌هایی که تیراژ خط تولید آن‌ها بالا است از این دستگاه برای علامت‌گذاری محصولات و کالا‌ها استفاده می‌شود. چاپگر لیبل صنعتی، برای چاپ نیازی به کارتریج و جوهر ندارد و فرایند چاپ توسط ریبون‌های مخصوص صورت می‌گیرد.

انواع پرینتر لیبل زن

معمولا دستگاه‌های لیبل پرینتر یا همان پرینتر لیبل زن صنعتی از نظر مکانیسم در دو نوع زیر وجود دارند:

لیبل پرینتر حرارتی مستقیم

مکانیسم این مدل پرینتر بر پایه ترکیبات شیمیایی است. به همین دلیل کاغذهای مورد استفاده در فرایند چاپ از نوع حساس به گرما است. معمولا ابتدا دما دستگاه بالا می‌رود و از آنجایی کاغذ نسبت به گرما حساسیت دارد، رنگ آن تغییر می‌کند.

لیبل پرینتر حرارتی غیر مستقیم

در این مدل از دستگاه‌های چاپگر، گرما ابتدا به ریبون و سپس به کاغذ منتقل می‌شود‌. ریبون به ورقه پ‌های بسیار نازکی از جوهر گفته می‌شود که حرارت لیبل پرینتر را دریافت می‌کند و آن را به لیبل منتقل می‌نماید. معمولا ریبون‌ها در انواع مختلف ریبون رزین، ریبون وکس، ریبون وکس-رزین و ریبون سوپر رزین در بازار موجود هستند.

امکانات، قابلیت ها و ویژگی های لیبل پرینتر صنعتی

 • لیبل پرینتر صنعتی دارای Cutter است و لیبل پس از چاپ به صورت اتوماتیک از رول جدا می‌شود.
 • سنسور و چشم هوشمند در این دستگاه به کار رفته است تا بتواند به موتور کشنده لیبل دستور ارسال کند.
 • برخورداری از صفحه نمایش ۸ اینچی رنگی و لمسی کار کردن با این دستگاه را ساده‌تر کرده است.
 • دوام و استحکام دستگاه‌های لیبل پرینتر نوع صنعتی بسیار بالا است.
 • به سادگی دچار آسیب، اختلال و خرابی نمی‌شود.
 • دستگاه در برابر نفوذ گرد و غبار، مواد شیمیایی و آب مقاوم است زیرا در یک محفظه فلزی قرار دارد.
 • دستگاه به نوعی طراحی شده که در دماهای بسیار بالا یا بسیار پایین هم  قادر به فعالیت کردن است و تغییرات دمایی اثر نا‌مطلوبی بر روی عملکرد آن ندارد.
 • چاپگر لیبل صنعتی قادر است کل ۷ روز هفته و تمام ۲۴ ساعت شبانه روز را بدون وقفه کار کند.
 •  امکان تنظیم نوع چاپ در این دستگاه وجود دارد.
 • برای هر نوع کالا یا محصول که در سایز و اندازه مختلف هستند، قابل تنظیم است.
 • نگهداري از این دستگاه تقریبا آسان است و در صورت خرابی به راحتی توسط تکنسین تعمیر می‌شود.
 • تصاویر و متن‌ها با این ابزار با بالا‌ترین کیفیت ممکن چاپ می‌شوند.
 • این دستگاه دارای رابط‌های مختلف مثل رابط سریال، موازی، usb است.
 • نسل جدید این دستگاه به تکنولوژی‌های جدید مثل بلوتوث و اترنت داخلی مجهز است.
 • کار با دستگاه لیبل زن صنعتی بسیار ساده است و کاربر به راحتی می‌تواند آن را تنظیم کند.

 کاربردهای لیبل پرینتر صنعتی

چاپ لیبل‌ بر روی کالا‌ها فرایند ردیابی آن‌ها را ساده می‌کند‌ زیرا لیبل به عنوان ساده‌ترین ابزار شناسایی محصولات شناخته می‌شود و برای موارد زیر کاربرد دارد:

چاپ کردن برچسب بر روی کالا

رایج‌ترین کاربرد این نوع دستگاه برای لیبل گذاری بر روی محصولات و کالاهای یک واحد صنعتی است. معمولا مواردی همچون تاریخ تولید، تاریخ انقضا، دستورالعمل مصرف، مواد تشکیل دهنده و هر اطلاعات مهم اساسی را از طریق این مدل دستگاه می‌توان بر روی کالاها و محصولات چاپ کرد. لیبل یا برچسب مصرفی می‌تواند از هر نوعی باشد. معمولا به دلیل کیفیت بالای چاپ و طول عمر بالای آن تا زمانی که کالا به دست مصرف کننده برسد، نوشته و تصویر چاپ شده بر روی کالا کاملا واضح و خوانا است.

علامت گذاری دارایی ها

ابزارها و ماشین آلات یک کارخانه، کامپیوترهای و رایانه‌های یک سازمان و تجهیزات پزشکی یک بیمارستان معمولا مهم‌ترین دارایی‌های مجموعه مورد‌نظر به حساب می‌آیند. در نتیجه مدیریت و نگهداری از این دارایی‌ها از جمله اقدامات مهمی است که باید انجام شود. به همین منظور بر روی هر یک از تجهیزات و لوازم یک برچسب یا علامت درج می‌شود تا به سادگی بتوان آن‌ها را کنترل کرد.معمولا از با‌دوام‌ترین و با‌کیفیت‌ترین جنس لیبل برای علامت‌گذاری دارایی‌های یک مجموعه استفاده می‌شود تا لیبل بر اثر رطوبت، گرما، آب و… مخدوش نشود.

صنعت حمل و نقل کالا

چاپ بارکد و مشخصات محتویات بسته‌های پستی از دیگر کاربردهای مهم این دستگاه محسوب می‌شود. معمولا شرکت‌های حمل و نقل بزرگ که روزانه هزاران بسته پستی را جابه‌جا می‌کنند از این دستگاه برای درج بارکد، آدرس گیرنده-فرستنده، اطلاعات بسته، آدرس و… استفاده می‌کنند.

 کلام آخر

لیبل پرینتر صنعتی دستگاهی است که برای چاپ برچسب بر روی کالاها و محصولات کاربرد دارد. سرعت چاپ این دستگاه معمولا بالا است زیرا کلیه فرایند چاپ و برش لیبل به صورت کاملا اتوماتیک صورت می‌گیرد. به همین منظور اکثر کارخانجات و کارگاه‌هایی که تیراژ تولید آن‌ها بالا است از این دستگاه استفاده می‌کنند. لیبل پرینتر صنعتی تالی داسکام DL820 ، یکی از بهترین لیبل پرینتر های صنعتی تولیده شده می باشد.