آکادمی

سرویس و نگهداری پرینتر لیبل زن

سرویس و نگهداری پرینتر لیبل زن

پرینتر لیبل زن یا لیبل پرینتر ، چاپگریست که جهت چاپ انواع لیبل ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع چاپگرها از تکنولوژی حرارتی استفاده می کنند ، بگونه ای که چنانچه بدون واسط حرارت به لیبل منتقل گردد به آن لیبل پرینتر حرارتی مستقیم و چنانچه به واسطه ریبون ، چاپ صورت گیرد به آن لیبل پرینتر حرارتی مستقیم گویند.  اما برای نگهداری و افزایش طول عمر لیبل پرینترها باید به چه نکاتی توجه نمود. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله مشاوره و خرید لیبل پرینتر را مطالعه نمایید.

نگهداری صحیح از لیبل پرینتر یا لیبل زن ، می تواند طول عمر دستگاه را بالا برده و همواره از آن انتظار یک چاپ دقیق ، صحیح و کامل را داشت. ناگفته نماند که نگهداری اصول ، باعث صرفه جویی در هزینه هایی شامل تعویض قطعات مصرفی ، یدکی و تعمیر می گردد.

پرینت هد گرمایی یا Thermal Print Head

مهمترین قسمت یک پرینتر لیبل زن ( یا بطور کلی پرینترهای حرارتی ) ، قطعه ای بنام پرینت هد گرمایی آن می باشد. همین قطعه است که گرم شده و باعث انتقال ریبون به لیبل و یا رول های حساس به گرما می شود. پر واضح است که چنانچه پرینت هد یک پرینتر حرارتی دچار مشکل شود ، تاثیر مستقیمی در کیفیت چاپ می گذارد. ناگفته نماند که این قطعه گران ترین قطعه یک پرینتر نیز به حساب می آید.

سرویس پرینت هد گرمایی

ابتدا پرینتر را خاموش کرده و آن را از برق بکشید. در دستگاه را باز نموده و مکانیز هد را بالا دهید. به کمک یک دستمال نرم و بدون پرز و همچنین مقداری الکل ایزوپروپیل  و یا الکل سفید ، اقدام به تمیز نمودن پرینت هد نمایید. توجه داشته باشید که می توانید در برخی از نقاط با فشار دست ، اقدام به تمیز نمودن هد گرمایی نمایید تا هر آنچه از ریبون و یا پرز رول روی ان پرینت فیوز شده است ، پاک شود.

توجه داشته باشید که حین تمیز کردن پرینت هد ، آن را مستقیم با دستان خود لمس نکنید ، چرا که آلودگی ها و چربی های روی دست شما ممکن است تاثیر مخربی رو پیکسل های گرمایی آن داشته باشد.

پرینت هد لیبل پرینتر

این کار را می توانید هر بار که رول لیبل را تعویض می کنید ، انجام دهید. با اینکه قطعاً به افزایش طول عمر دستگاه خود ، کمک شایانی نموده اید!

قلتک لیبل یا Platen

دقیقاً زیر پرینت هد گرمایی ، یک قتلک وجود دارد که با چرخیدن ، باعث حرکت رول لیبل شما می شود. این قلتک چنانچه از جنس باکیفیتی ساخته شده باشد ، خیلی دیر حالت استوانه ای خود را از دست می دهد. هرچند که ممکن است به دلیل استفاده از رول های نامرغوب کثیف شده باشد. کافیست آن را با استفاده از یک پارچه و دستمال بدون پرز تمیز کنید.

تمیز کردن فضای داخلی لیبل پرینتر

می توانید بعد از هر بار تعویض رول لیبل ، به بررسی فضای داخلی پرینتر پرداخته و چنانچه گرد و غبار لیبل مشاهده کردید ، به کمک یک برس نرم و یا دستمال بدون پرز ، اقدام به گردگیری داخل پرینتر نمایید.

سرویس سنسور لیبل

هر لیبل پرینتری الزاماً باید دارای یک سنسور لیبل برای تشخیص شروع و پابان لیبل باشد. این سنسور معمولاً قبل از پرینت هد و در کف دستگاه قرار دارد که بصورت یک چشمی قابل رویت است. سنسور لیبل کلیه پرینترهای لیبل زن تالی ، قابلیت حرکت در عرض را دارند ، بنابراین جهت جلوگیری از مشکلات کالیبراسیون ، بهتر است جای سنسور خود را دقیق بررسی نموده تا چنانچه در حین تمیز کردن آن ، سنسور جابجا شد ، مجدداً سنسور را در جای اولیه خودش برگردانید.

سنسور لیبل

این سنسورها ، عموماً اپتیکال هستند ، بنابراین می توانید به یک گوش پاک کن نرم و بدون پرز را به کمی الکل سفید آغشته کرده و اقدام به تمیز نموده سنسور نمایید. ناگفته نماند که چنانچه هیچ کدام از موارد فوق در دسترستان نبود ، با استفاده از یک دستمال نرمی که پرز ندهد هم می توانید سنسور را تمیز کنید. در لیبل پرینتر تالی داسکام DL210 و همچنین لیبل پرینتر تالی داسکام DL310 ، سنسوری نیز در سقف دستگاه قرار دارد. کافیست آن را بررسی نمایید چنانچه گرد و غبار روی آن وجود دارد ، آن را تمیز نمایید.

سرویس ماژول پیلر یا لیبل پوست کن

چنانچه دستگاه لیبل زن شما ، دارای ماژول پیلر است ، ابتدا باید ماژول پیلر را باز نموده ، قلتک و سنسور آن را به روش های ذکر شده در بالا سرویس نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد میگردد مقاله لیبل پوست کن در لیبل پرینتر را مطالعه نمایید.

سرویس ماژول کاتر اتوماتیک

کاتر اتوماتیک یک ماژول فینیشر است که بنا به برنامه ای که به آن داده شده است ، اقدام به برش لیبل می نماید. باید توجه داشته باشید که همواره این ماژول باید دقیقاً فاصله ی بین دو لیبل ( GAP ) را برش دهد. چنانچه این کاتر روی یکی از لیبل ها را می برد ، باید اقدام به کالیبراسیون مجدد لیبل نمایید. پشت هر لیبل چسب است و این چسب می تواند روی گیوتین کاتر اتوماتیک تاثیر منفی گذاشته ، آن را کُند کند یا به آن بچسبد و منجر به گیر کردن لیبل درون آن شود.

به هیچ عنوان از روغن برای تمیز کردن گیوتین ها استفاده نکنید. کافیست با فشار باد ، گرد رول را از درون آن بزدایید و با استفاده از برس نرم ، گیوتین های آن را تمیز نمایید.

اگر احیانا لیبل پرینتر شما در یک محیط پر از گرد و غبار قرار دارد، بهتر است این کار ها را هر چند وقت یکبار انجام دهید.

استفاده از لیبل و ریبون با کیفیت

توجه داشته باشید که در لیبل پرینترهای حرارتی مستقیم ، رول لیبل با پرینت هد در تماس مستقیم و همچنین در لیبل پرینترهای حرارتی غیرمستقیم ، رول ریبون با پرینت هد در تماس مستقیم هستند. بنابراین انتخاب مواد مصرفی مناسب و با کیفیت ، ابتدا باعث افزایش طول عمر پرینت هد و سپس سایر اجزای دستگاه لیبل زن می گردد. ریبون های بی کیفیت به دلایل مختلفی مانند ناخالصی باعث دیرتر خنک شدن پرینت هد می گردند. همچنین ریبون های نامناسب باعث افزایش ناخواسته گرد و غبار و رسوبات درون اجزای مختلف پرینتر ، از جمله قلتک و پرینت هد می گردد.

همچنین برای انتقال گرما و ایجاد چاپ بر روی برخی از لیبل ها ، جهت افزایش کیفیت چاپ ، مجبور هستید دمای پرینت هد را بالا ببرید. متاسفانه افزایش بیش از هد گرمای پرینت هد ، باعث آسیب دیدن لایه های بیرون آن شده و طول عمر ماژول گرمایی را پایین می آورد.

یک ریبون با کیفیت بالا از پرینتر در برابر سایش ناشی از حرکت لیبل ها هنگام چاپ محافظت می کند. همچنین پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از قرار گرفتن مستقیم هد پرینتردر معرض لیبل، از ریبون هایی استفاده کنید که کمی بزرگتر از محفظه لیبل باشند.

انجام تست Print Sample در لیبل پرینتر

برخی از لیبل پرینترها ، مانند لیبل پرینتر صنعتی تالی داسکام مدل DL820 امکان چاپ لیبل سمپل یا نمونه با کمک خود پرینتر را دارند. در این سمپل که عنوان حالت ها چاپ می شود ، شما می توانید وضعیت پرینت هد خود را بررسی نموده و چنانچه قسمتی از آن مشکل داشت ، نسبت به رفع ایراد اقدام نمایید.

سرویس و نگهداری پرینتر لیبل زن | واریان

به اشتراک بگذارید: