پرینترهای حرارتی و لیبل زن

لیبل پرینتر و آپشنی بنام لیبل پوست کن

لیبل پرینتر و آپشنی بنام لیبل پوست کن

لیبل پرینتر، چاپگریست که از مکانیزم حرارتی ( مستقیم یا غیرمستقیم ) جهت چاپ لیبل و برچسب استفاده می کند. این پرینترها ، مشخصاً برای چاپ لیبل طراحی و ساخته شده اند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله معرفی لیبل پرینتر ها و بررسی تخصصی آن ها ( انتهای برگه ) را مطالعه نمایید. اما برخی از پرینترهای لیبل زن ، علاوه بر چاپ لیبل ، دارای آپشن های گوناگونی مانند لیبل جمع کن ، لیبل پوست کن ، کاتر لیبل و.... نیز باشند و تا در جریان کاری ، کاربردی تر شوند. در این مقاله ، به معرفی آپشن لیبل پوست کن یا ( Peeler ) می پردازیم.

ماژول لیبل پوست کن ( Peeler ) چیست؟

لیبل پوست کن یک آپشن پس از چاپ است ، بگونه ای که به عنوان یک ماژول جانبی در خروجی پرینتر نصب می گردد که وظیفه جدا کردن لیبل از پوسته ی زیرین خود را دارد. جدا سازی اتوماتیک و خودکار لیبل از پوسته ، باعث می شود که کاربر دستگاه ، بتواند بدون انجام کار اضافه ، لیبل را بر روی بسته ، محصول و .... مدنظر خود بچسباند. معمولاً این ماژول در مکان هایی کاربرد دارد که محل چاپ لیبل و چسباندن آن یکی است تا باعث افزایش سرعت عمل گردد.

لیبل پوست کن از چه اجزایی تشکیل می گردد؟

اول باید مطمئن شوید که پرینتر لیبل زن شما ، قابلیت نصب لیبل پوست کن را دارد. برای مثال کلیه پرینترهای لیبل زن تالی داسکام ، دارای آپشن لیبل پوست کن هستند و هر زمانی که کاربر آن بخواهد ، می تواند این ماژول را به دستگاه اضافه نماید.

سنسور Peeler

کلیه لیبل پوست کن ها دارای یک سنسور نوری هستند ، که وظیفه بررسی حضور لیبل در انتهای لیبل پوست کن را دارند. سنسور انتهای لیبل خارج شده را می بیند و به پرینتر دستور توقف چاپ را می دهد تا کاربر لیبل را بردارد. به محض اینکه کاربر لیبل جدا شده را برداشت ، سنسور به پرینتر مجوز چاپ بعدی را صادر می نماید. این عمل کاملاً خودکار بوده و بدون دخالت کاربر انجام می گردد. هرچند که لیبل پرینترهای تالی این قابلیت را دارند که علاوه بر دستور سنسور ، دخالت کاربر را برای چاپ بعدی هم الزام آور کنند. بدین صورت که ، پرینتر به گونه تنظیم می گردد که اگر لیبل در قسمت لیبل پوست کن ، حضور داشت ، امکان چاپ بعدی حتی با دستور کاربر هم وجود نداشته باشد ، اما چنانچه کاربر لیبل را جدا کرد ، چاپگر منتظر دستور کاربر با زدن دکمه Feed برای چاپ بعدی باشد.

تیغه جداکننده

درون ماژول پیلر ، تیغه ای قرار دارد که با تغییر مسیر رول لیبل ، باعث جدا شدن لیبل از پوسته ی زیرین آن می شود. این تیغه که همراه ماژول پیلر است ، بگونه ای ساخته شده است که بتواند هر نوع لیبلی را با هر گرماژ و شکلی را از پوسته زیرینش جدا کند. این نقطه همان جایی است که لیبل از پوسته جدا شده و مسیر حرکتشان از هم جدا میشود.

قلطک حرکت پوسته

لیبل جدا شده که از جلو دستگاه خارج شده و منتظر عکس العمل کاربر می ماند ، اما پوسته زیرین آن از زیر دستگاه و به وسیله این قلطک از دستگاه خارج می گردد و به محلی که برای جمع آوری دورریز کار تعبیه شده ، حرکت می کند. در پرینترهای لیبل زن تالی داسکام ، این قلطک با موتور اصلی دستگاه در ارتباط است و همزمان با آن حرکت می کند. بنابراین هیچ گاه امکان حرکت خودسرانه را نخواهد داشت.

پرسش هایی در ارتباط با لیبل پرینتر به همراه ماژول لیبل پوست کن

حال که با ماژول لیبل پوست کن آشنا شدیم ، به چند سوال متداول در رابطه با آن پاسخ بدیم.

نحوه تنظیم عملکرد لیبل پوست کن در لیبل پرینتر تالی به چه صورت است؟

کلیه پرینترهای لیبل زن تالی داسکام ، دارای نرم افزار مدیریت دستگاه بنام Tally Dascom Setup Tool هستند. نحوه نصب این نرم افزار در مقاله آموزش نصب نرم افزار SETUP پرینتر لیبل زن و بارکد TALLY DASCOM مدل DL-310 آموزش داده شده است. پس از نصب نرم افزار مدیریت لیبل پرینتر ، به سادگی و تنها با زدن یک دکمه می تواند تنظیمات مربوط به پرینتر از جمله ماژول لیبل پوست کن را تغییر دهید.

آیا زمانی که لیبل پوست کن وصل است ، امکان استفاده از لیبل پرینتر بدون آن وجود ندارد ؟

این موضوع بستگی به نوع لیبل پرینتر شما دارد ، اما در کلیه لیبل پرینترهای تالی ، می توانید با Off کردن گزینه Peeler در قسمت تنظیمات ، عملکرد Peeler را بدون جدا کردن آن دستگاه ، قطع نموده و از پرینتر خود به عنوان یک لیبل پرینتر عادی استفاده نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید برگه مربوط به مشاوره و خرید لیبل پرینتر را مشاهده نمایید.