پرینترهای حرارتی و لیبل زن

پرینتر لیبل زن حرارتی مستقیم و غیرمستقیم

پرینتر لیبل زن حرارتی مستقیم و غیرمستقیم

پرینترهای حرارتی ، از دو روش متفاوت برای چاپ استفاده می کنند. یکی حرارتی مستقیم و دیگری حرارتی غیر مستقیم. قبل از اینکه به تفاوت این دو روش ، مزایا و معیاب هر یک پردازیم ، بهتر است با تعریف پرینتر حرارتی ، آشنا شویم.

پرینتر حرارتی چیست؟

اگر بخواهیم در یک جمله ، پرینتر حرارتی را تعریف کنیم ، بهترین گزاره این جمله است:

به پرینتری که جهت چاپ ، از گرما و انتقال حرارت استفاده می کند ، پرینتر حرارتی گویند. پرینترها از نظر تکنولوژی چاپ ، به چهار دسته تقسیم می شوند:

 1. پرینتر لیزری
 2. پرینتر سوزنی
 3. پرینتر حرارتی
 4. پرینتر جوهرافشان

برخلاف سایر پرینترها که الزاماً جهت چاپ نیاز به کارتریج دارند ، در گونه ای از پرینترهای حرارتی ، هیچ کارتریجی مصرف نمی گردد. در پرینتر های گرمایی ، ماژولی به نام پرینت هد گرمایی ( Thermal Print Head ) وظیفه انجام چاپ را دارد. این ماژول در لحظه ای که باید چاپ صورت گیرد ، گرم شده و پس از چاپ کاراکتر یا تصویر ، گرما و حرارت خود را از دست داده و سرد می گردد. فیش پرینتر ها و لیبل زن ها ، نوعی از پرینترهای حرارتی هستند.

پرینتر لیبل زن حرارتی مستقیم

به چاپگرهایی که بدون هیچ واسطی و صرفاً به وسیله پرینت هد گرمایی خود ، عملیات چاپ را انجام میدهند ، پرینترهای حرارتی مستقیم گویند. در این پرینترها ، کارتریج یا ریبونی وجود ندارد و کاربر باید فقط لیبل هایی تهیه کند که نسبت به گرما حساسیت دارد. در صورت استفاده از رول لیبل عادی ، هیچ چاپی صورت نمی گیرد. لیبل حرارتی ، نوعی از رول است که در مقابل گرما ، واکنش داده و تغییر رنگ می دهند. این لیبل ها زمانی که در مقابل گرمای پرینت هد قرار میگیرند ، رنگ سفید خود را از دست داده و به رنگ ماده ی شیمیایی که درونشان قرار گرفته تبدیل می شوند. بدین صورت عملیات چاپ انجام می گیرد. کیفیت چاپ در این نوع پرینترها ، ارتباط مستقیمی با کیفیت رول حرارتی کاربر دارد. کاربرد لیبل پرینترهای حرارتی مستقیم عموماً در شرایطی است که ماندگاری چاپ خیلی اهمیت ندارد ! هرچند این ماندگاری ارتباط مستقیمی با کیفیت لیبل حرارتی نیز دارد.

مزایای پرینتر لیبل زن حرارتی

 • قیمت خرید لیبل پرینتر حرارتی مستقیم کمتر از لیبل پرینتر های غیرمستقیم است.
 • نیازی به واسط ، برای چاپ ندارد، به همین دلیل هزینه چاپ لیبل کمتر است.

معایب پرینتر لیبل زن حرارتی

 • با توجه به اینکه پرینت هد گرمایی آن در تماس مستقیم با رول لیبل قرار دارد ، عمر آن بسیار کمتر از پرینترهای حرارتی غیرمستقیم است.
 • کیفیت چاپ ارتباط مستقیمی با کیفیت رول لیبل دارد.
 • جهت چاپ لیبل هایی که ماندگاری چاپ در آن حائز اهمیت است ، مناسب نیست.

تفاوت بین لیبل زن حرارتی مستقیم و غیرمستقیم

پرینتر لیبل زن غیرمستقیم

بر خلاف پرینترهای لیبل حرارتی مستقیم ، در این نوع پرینترهای لیبل زن ، یک واسط چاپ به نام ریبون ، عامل چاپ است. گرمای پرینت هد ، به ریبون داده میشود و در محلی که ریبون گرم شده ، جوهر آن به لیبل منتقل می گردد. هرچند که ماندگاری چاپ در این نوع پرینترها ، خیلی بیشتر از پرینترهای حرارتی مستقیم است ، اما چنانچه می خواهید لیبل چاپ شده ، به هیچ عنوان پاک نشود باید از ریبون های رزین ( Resin ) جهت چاپ استفاده کنید.

مزایای پرینتر لیبل زن حرارتی غیرمستقیم

 • چاپ ماندگار
 • عمر بیشتر دستگاه و ماژول پرینت هد
 • تغییر رنگ چاپ با توجه به امکان تغییر رنگ ریبون

معایب پرینتر لیبل زن حرارتی غیرمستقیم

 • صرفاً هزینه مالکیت را می توان به عنوان تنها عیب پرینترهای لیبل زن حرارتی مستقیم اشاره نمود.

برخی از لیبل پرینترهای حرارتی مستقیم قابلیت تنظیم شدن به عنوان لیبل پرینتر حرارتی مستقیم را دارند !

در واقع ، پرینترهای حرارتی غیرمستقیم ، پیشرفته تر از پرینترهای حرارتی مستقیم هستند. این پرینترها دارای محفظه ای جهت قرار دادن ریبون ، یک موتور جهت حرکت ریبون و سنسور جهت بررسی وجود ریبون هستند و به همین دلیل مقداری از پرینترهای حرارتی مستقیم بزرگ تر هستند.

لیبل پرینتر تالی داسکام مدل های DL210 ، DL310 و  لیبل پرینتر صنعتی تالی DL820 ، و همچین پرینتر لیبل زن تالی سان DP-443 ، قابلیت هر دو نوع چاپ را دارند و به سادگی می توانید این پرینترها تنظیم نموده تا از آن ها به عنوان لیبل پرینتر حرارتی مستقیم و یا لیبل زن حرارتی غیرمستقیم استفاده نمایید. این پرینترها می توانند علاوه بر چاپ لیبل و برچسب ، با تغییر تنظیمات جزئی ، جهت چاپ کارت پرواز در فرودگاه ها ، چاپ مچ بند بیمار که هردو نسبت به حرارت حساس هستند نیز مورد استفاده قرار گیرند !